CZYTAMY „KRÓLESTWO SŁAWIAN” MAVRO ORBINIEGO część 1 – geneza powstania i wybrane fragmenty książki

KRÓTKA HISTORIA KSIĄŻKI
Mauro Orbini (1560 albo 1563 – 1610 albo 1614) – różne daty znalazłem zarówno urodzenia jak i śmierci, był chorwackim historykiem i pisarzem.
Twórca monumentalnego dzieła „Królestwo Sławian”, tytuł oryginalny : Kraljevstvo Slavena (Il Regno de gli Slavi, 1601) które znacząco wpłynęło na rozwój sławiańskiej historiografii i ideologii.
https://www.wikiwand.com/pl/Mauro_Orbini

00

Orbini urodził się w miejscowości Ragusa (dziś Dubrownik), ówczesnej stolicy Republiki Raguzy – wolnej sławiańskiej republiki kupieckiej, w ważnym ośrodku handlowym i gospodarczym na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
https://www.wikiwand.com/en/Republic_of_Ragusa

Rodzina Orbiniego pochodziła z Kotoru (obecnie Czarnogóra), po wstąpieniu do zakonu benedyktynów w wieku 15 lat Mavro Orbini przebywał kolejno w klasztorach na wyspie Mljet, następnie w Ston oraz na Węgrzech, gdzie przez pewien czas piastował godność opata klasztoru w Bač (obecnie Serbia). 

Dubrownik to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc w Europie ❤

00f

Jak większość dalmackich humanistów rensansowych, Orbini znajdował się pod silnym wpływem ideologii panslawistycznej, której jednym z głównych teoretyków był Vinko Pribojević.
W opozycji do tego jak wiadomo stał Rzym który był i dalej jest antysławiański.
Mieszkańcy Dubrownika chcieli być politycznie wolni i czuli się jak Sławianie, i również mnisi nawet jeśli byli Włochami, w taki sposób manifestowali swoją wolność. Takie było polityczne znaczenie książki Orbiniego.

3 krótkie cytaty z książki jako przesłanie, główna jej myśl i zachęta do przeczytania książki :

” Vandale, Goci , Ostrogoci, Wizygoci, Gepidowie, Getty, Alani, Verli lub Heruli, Quadi, Dacy, Marcomanni, Trakowie i Ilirowie, którzy wszyscy należą do tego samego ludu słowiańskiego i mówią tym samym językiem.

„Macedończycy nie byli Grekami … Macedończycy mówią językiem słowiańskim”

„… nad Bałtykiem żyją sławiańscy ludzie zwani Venedi”

IDĄC PO ŚLADACH PO KTÓRYCH SZEDŁ MAVRO ORBINI

Dalmatyńczyk podał imponującą listę źródeł  i zamieścił w książce cytaty z ponad 300 dzieł z których korzystał ale nie podał wszystkich bo nie mógł.
W 1593 jego wróg Giambatista Orsati – przewodniczący kongregacji w Mljet nakazał przekazać go Inkwizycji.
Orbini został uniewinniony przez wstawiennictwo arcybiskupa Ragusy (dziś Dubrovnik) Aurelio Novarino który umieścił go w klasztorze benedyktynów.
http://www.girodivite.it/Il-regno-degli-Slavi.html

W 1597 Papież Klemens VIII uczynił go opatem w klasztorze Bać daleko od Dubrownika i kończy książkę bez przeszkód.
Przypomnę jakie to były czasy – w 1600 r Giordano Bruno został spalony na stosie jako heretyk.
W 1600 Orbini osiadł w Pesaro i dzięki opiece bogatego patrona Marino uzyskał dostęp do rozległej bibiloteki księcia Franciszka i Marii II della Rovere i w 1601 r ukazuje się KRÓLESTWO SŁAWIAN po włosku.
Ważnym źródłem z którego korzystał Orbini a które zataił była napisana przez Vinko Pribojevica w 1532 książka „De origine successibusque Slavorum (Pochodzenie i Chwała Sławian)

00a
Pribojević urodził się na wyspie Hvar w Dalmacji Weneckiej (dziś Chorwacja ) ale nie uważał się za Chorwata, ale za Sławianina mówiącego językiem Wenecjan.
https://www.wikiwand.com/en/Vinko_Pribojević

Jest 70 stronicowy pdf książki Pribojevića w języku angielskim, nie wiem czy to jest całość ale nic innego nie znalazłem
https://archive.org/details/VinkoPribojeviAndTheGloryOfTheSlavs

00b

Książka Pribojevica powstała na podstawie jego przemówienia w Wenecji w 1525 r., które wywarło głębokie wrażenie na Wenecjanach i kilkakrotnie opublikowali je po łacinie i włosku.
Pribojevic napisał historię Sławian od niepamiętnych czasów do współczesnych, włączając w to historie różnych starożytnych ludów, takich jak Trakowie, Macedończycy, Goci, Vandale, Sarmaci, Gepidowie i Ilirowie, z których wszyscy byli wg niego Sławianami, ten pogląd powtórzył po latach Orbini.

00c
Autor zignorował migrację Sławian na Bałkany w VI wieku uważając ją za mocno przesadzoną i sfabrykowaną i utrzymywał pogląd o ciągłości etnicznej Sławian w regionie oraz połączył to z dziedzictwem starożytnych Ilirów.
Aby udowodnić sławiańskość Macedończyków, Pribojevic wykazał że ich język nie jest taki sam jak Greków.
Wykorzystał anegdotę znalezioną w Historii Aleksandra Wielkiego autorstwa Quintusa Curtiusa Rufusa, tu podobizna Aleksandra, wygląda niczym prawdziwy „południowiec” (sarkazm) 😉

00e
Zgodnie z tą anegdotą kiedy żołnierz Philotas został postawiony przed sądem przed armią macedońską (której znaczna część była Grekami), Aleksander zapytał go:
Filotasie, Macedończycy będą cię sądzić, czy użyjesz swojego języka ojczystego przed nimi?
Filotas odpowiedział, że nie, ponieważ nie wszyscy będą w stanie go zrozumieć.
Wniosek, jaki Pribojević wyciągnał z tego opowiadania jest taki, że Philotas postanowił nie mówić w ojczystym języku macedońskim, bo był on inny niż język całej armii (grecki) więc Macedończycy i Grecy nie mówili tym samym językiem i nie można ich uważać za ten sam lud.
To wg niego dowodzi, że Macedończycy zawsze mówili językiem sławiańskim i są Sławianami.

00d
Książka została wydana po włosku w 1595 roku w Wenecji i Kościół zaraz po wydaniu a więc jeszcze przed ukazaniem się pracy Orbiniego nakazał spalić wszystkie egzemplarze, zachował się podobno jeden i to już inna historia i na tej pozycji wzorował się Orbini, tu macedońskie forum i więcej szczegółów
http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?t=1156

W 1722 roku, na osobiste polecenie Piotra I, część książki Orbiniego została przetłumaczona na język rosyjski i te książkę będziemy sobie czytać 😉
Kopia książki jest przechowywana w Wydziale Rzadkich Książek Federacji Rosyjskiej, na dole podam wszystkie możliwe pdf-y które mam i link do źródeł z których korzystał Autor.
Wszystkie podtytuły są ode mnie żeby oddzielić wątki tematycznie, te które uważałem za mało interesujące lub nic nowego nie wnoszące pominę z tym że napiszę co konkretnie pominąłem, a reszta to tłumaczenie zgodne z polską gramatyką więc czasami nie jest one „słowo w słowo” ale z tym samym sensem treści, a tu jeszcze podam kilka linków do postaci na które powoływał się Mavro Orbini a których dzieła nie zostały nigdy przetłumaczone na język polski i dla wielu Sławian w Polsce są to postacie anonimowe aczkolwiek znane też zainteresowanym conajmniej ze słyszenia, ale skoro nie ma tak wielu tłumaczeń średniowiecznych autorów to pokazuje w jak wielkich oparach ciemnoty wciąż żyjemy a mamy 2019 rok, ci ludzie z tego co sprawdziłem też wspierali tzw „opcję vandalską” w temacie Sławian :

ALBERT KRANTZ
https://www.wikiwand.com/en/Albert_Krantz

OLAUS MAGNUS
https://www.wikiwand.com/pl/Olaus_Magnus

JAN DUBRAVIUS
http://www.wikiwand.com/en/Jan_Dubravius

FLAVIO BIONDO
https://www.wikiwand.com/pl/Flavio_Biondo

WOLFGANG LAZIUS
https://www.wikiwand.com/pl/Wolfgang_Lazius

JOHANNES AVENTINUS
https://www.wikiwand.com/en/Johannes_Aventinus

PIER FRANCESCO GIAMBULLARI
https://www.wikiwand.com/it/Pier_Francesco_Giambullari

SIEGMUND von HERBERSTEIN
https://www.wikiwand.com/pl/Siegmund_von_Herberstein

PETER SUFFRID
Mam o nim tylko cytat z jego rzekomej książki „Origins of the Frisians”którym posłużył się również Orbini :
” Wszyscy historycy Wielkiej Brytanii mają wspólną opinię, że Brutus, który nazwał Brytanię (zwaną wcześniej Albionem) swoim własnym imieniem, wypędził z tej wyspy gigantów zwanych Słowianami”

Na końcu części 1 ciekawa tabelka ze słowniczkiem, ja przeczytałem narazie jakąś 1/3 książki i dla mnie jest to rewelacja a pozatym Orbini podaje źródła które wyżej wymieniłem i inne a które są praktycznie nie znane szeroko i „nie oklepane” więc jest przy czym „grzebać” i czego szukać po sieci, rosyjski pdf podzielony jest na 20 części więc będą numeracje rozdziałów od 1 do 20, no to zaczynamy czytać Mavro Orbiniego 😉

00H

ROZDZIAŁ 1

WSTĘP OD TŁUMACZA, FRAGMENT  :

Podążając za wskazówkami swego serca, Orbini postanowił podjąć wyzwanie czasu i poświęcił całe życie na stworzenie encyklopedii całego słowiańskiego rodu, gdzie, zgodnie z „klasycznymi” narodami, opisane zostanie jego pochodzenie, wyczyny i historie rządzących dynastii, zjednoczonych przez wspólną ideę dumy z ich słowiańskiego pochodzenia. 
Przeszukał wszystkie dostępne mu monastyczne i prywatne biblioteki, znajdując znaczną ilość materiałów do książki. Dużym ułatwieniem w tym dziele były archiwa włoskich bibliotek, w szczególności słynna biblioteka księcia Urbińskiego, jeden z największych zbiorów książkowych swoich czasów. 
W specjalnie zbudowanym budynku Orbini miał do dyspozycji ponad 600 łacińskich, 160 greckich i 80 żydowskich tytułów, zebranych pod koniec XV wieku przez księcia Federigo dei Montefeltro, założyciela biblioteki, utrzymanych w doskonałym stanie.
Podróż Orbini do Włoch została hojnie opłacona przez słynnego mecenasa sztuki, dubrownickiego zesłańca Marina Bobalewicza, którego los jest ściśle związany z tworzeniem książki. 
Ta pochwała Sławian pod sztandarem „Iliryjskiej idei” miała bardzo specyficzne znaczenie polityczne: papież Klemens VIII przygotowywał sojusz wojskowy przeciwko Imperium Osmańskiemu, którego celem było wyzwolenie Bałkanów. 
Jedna z twierdz wojennych, planowanej  na 1595 r wojny z Turkami czyli Dubrownik miał potężną flotę. 
W nadziei na sukces, odrodzeni potomkowie starożytnych klanów i starożytne herby wróciły do ​​gry. 

Jednak plany te nie miały się spełnić …

Gorliwość Orbiniego zwróciła się przeciwko niemu.
Autor starając się nie przegapić żadnych cennych odniesień ws Sławian, zawarł w swoim dziele setki cytatów z ponad 300 dzieł, wśród nich znalazły się prace autorów, którzy przystąpili do Reformacji. 
W erze rosnącej wrzawy katolickiej, reakcja Koscioła nie trwała długo, 2 lata po opublikowaniu „Królestwo Sławiańskie” pojawiło się w Indeksie książek zakazanych i na długi czas spadło z oczu wykształconej Europy.

slavic pride

DON MAVRO ORBINI DO CZYTELNIKÓW

Sławiańskie plemię nie miało szczęścia. 
Od samego początku nieustannie prowadził wojny, dopuszczając się aktów godnych wiecznej pamięci, nie dbając jednocześnie o to, by ktoś je wydrukował na papierze. 
Niewielu historyków wspomina Sławian, a te odniesienia są bardziej związane z rywalami,  z którymi walczyli a nie z intencją, by w jakiś sposób gloryfikować Sławian. 

Sławianie walczyli z prawie wszystkimi plemionami świata,  zaatakowali Persię,  rządził w Azji i Afryce, walczyli z Egipcjanami (czy to jest aluzja do tzw Ludów Morza? – mój przypis), a Aleksander Wielki (wymieniany tu w kontekście bycia Sławianinem – mój przypis) podbił Grecję, Macedonię i Illyrię, wziął Morawy, Śląsk, Czechy, Polskę i ziemie nad Bałtykiem.
Sławianie najechali na Włochy, gdzie przez długi czas angażowali się w starcia z Rzymianami, niekiedy ponosząc klęskę, czasami mszcząc się na Rzymianach z wielkim poświęceniem.
Po podbiciu Imperium Rzymskiego w końcu zajęli wiele prowincji, zniszczyli miasto Rzym, czyniąc cesarzy rzymskich ich wasalami, czego żadne inne plemię na świecie nie mogło zrobić. 
Chwycili Francję, założyli królestwa w Hiszpanii, a szlachetne rody powstały z ich krwi. 
Jednak rzymscy historycy nie są tak hojni z uwielbieniem barbarzyńców, jak ich nazywają, dlatego kierując się poczuciem obowiązku, jaki odczuwam dla mojego sławiańskiego Rodu, napisałem to dzieło, aby pokazać pochodzenie i rozprzestrzenienie się dominacji sławiańskiej.

Plemię, z którego wywodzi się wiele potężnych narodów w starożytności, takich jak Sławianie Wandali, Burgundowie, Goci, Ostrogoci, Wizygoci, Gepidy, Getae, Alani, Verla lub Heruli, Awary, Skirras, Guerras, Melanchowie, Bastarna, Peucyny, Dacy, Szwedzi Normanowie, Fenowie lub Finowie, Uncranes, Marcomanni, Quady, Trakowie i Ilirowie. 
Były też Wendy, czyli Genety, które zajmowały wybrzeże Morza Bałtyckiego i były podzielone na wiele plemion, mianowicie: Pomorzan, Wilków, Rany, Warnavów, Wadiszów, Polabów, Wahr, Glinian, Dolensów, Ratarów, Rujans przed Ranami, Heruli, Lyubushan, Volinian, Stodoryan, Brezhan i wiele innych, które można znaleźć u Helmolda.
Wszyscy oni należeli do tego samego plemienia sławiańskiego, co zobaczymy później. 
Aby doprowadzić moją pracę do perfekcji, nic nie zaniedbałem: kilka razy podróżowałem po Włoszech, aby przeglądać biblioteki w poszukiwaniu niezbędnych książek, z których większość znalazłem w bibliotece w Pesaro, u najjaśniejszego księcia Urbinskiego. 
Biblioteka ta, moim zdaniem, jest najobszerniejszą i najpiękniejszą ze wszystkich bibliotek, podczas gdy wspomniany suweren zachował wszystkie dzieła z największą starannością.
Ten władca udoskonalał wiedzę w różnych dziedzinach nauki, na doświadczeniu w sprawach wojskowych, na rozsądku, na znajomości religii i innych niezliczonych zasługach, które go zdobią, jest znacznie wyższy niż wielkość własnego przeznaczenia.
Tak więc, po zebraniu wszystkich najważniejszych rzeczy, które zostały rozproszone w różnych książkach, chciałem opublikować wszystkie te informacje dla chwały wszystkich Sławian, których proszę za te owoce moich prac o pamięć dla Przodków za dowód ich wielkości.
A jeśli ktoś zacznie bluźnić wbrew mojej pracy złośliwością i wrogością, waszym obowiązkiem jest rozsądne wymaganie na nim odpowiedniego zachowania i szacunku.
W międzyczasie, proszę was, byście przyjęli z czystym sercem, moi dobroczynni czytelnicy, dam wam teraz prezent. Zebrałem listę autorów, z których korzystałem aby każdy mógł łatwo zobaczyć, jak wspaniałe i sławne było to plemię sławiańskie.
(Tu Orbini prezentuje liste i nazwiska a ja poprostu wrzucę link z tą listą źródeł)
http://chronologia.org/en/seven5/annex1.html

1perun max

ROZDZIAŁ 2

POCHODZENIE SLAVÓW I DYSTRYBUCJA ICH RZĄDÓW

Orbini rozwodzi się trochę w temacie biblijnego pochodzenia Sławian co byłą nagminne w tamtych czasach, a potem przeprowadza wywód w temacie kolebki Sławian w Skandynawii (Thule) więc to sobie odpuszczę, kończy już to o czym napisałem przed chwilą i zaczyna nowy wątek: 

Tak więc, kiedy potomkowie Jafeta pomnożyli się tak bardzo, że Wielka Skandynawia nie mogła ich powstrzymać, opuścili ją (zgodnie z opisem Metodego Męczennika, opata Prumskiego w jego Kronice, Jordanesa w Getice, Pavla Diacona i Franciszka Irenicusa (I, 46), a po opuszczeniu dużej liczby gniazd ojcowskich podbił całą europejską Sarmację, która (wg Ptolemeusza) od wschodu ogranicza się do Jeziora Meotus (Morze Azowskie) i Tany (Donu), od zachodu przez Wisłę, od północy przez Sarmatyzm i od południa przez Karpaty.
Pierwszy exodus Sławian ze Skandynawii miał miejsce, jak pisze Albert Krantz w II rozdziale „Szwecji”, za czasów Gofoiiela, żydowskiego sędziego, przed erą królów.
Stało się to w roku 3790 od stworzenia świata i 1460 lat przed przyjściem Chrystusa.
W określonym czasie Goci wyszli ze Skandynawii, a pod imieniem są też jako Słowianie, zgodnie z tym, co można odczytać w Vidukind Wagryansky (Bonifacy apostoł Niemiec) w pierwszej książce „Niemcy” i u Irenikusa (I, 8), ponieważ jak pokaże później Sławianie i Goci to jedno plemię.

goth 2

Tak więc, pokonując całą Sarmację swoją potęgą, plemię sławiańskie podzieliło się na kilka mniejszych plemion i otrzymało różne imiona.
Jak pisze Jan Dubravicus w „Historii Czech” , nazywano ich Wends, Slavs, Antes, Werls lub Heruls, Alans lub Massagets, Hyrras, Skirras, Orbs, Eminemles, Dacians, Swedes, Fens lub Finns, Prussians, Vandals, Burgunds, Goths, Ostrogoths, Wizygoths, Getae, Marcomanni, Quady, Awary, Bastarny, Roxolani, Russy i Moskali, Polacy, Czesi, Ślązacy i Bułgarzy.

Wszystkie te narody były z tego samego sławiańskiego plemienia, które nawet dzisiaj jak pisze David Hitreus w „Saksonii”, Pavel Ioviy w „Prawach księstwa moskiewskiego”, Georg Werner i Lawrence Suriy bardziej niż wszyscy inni, ponieważ Sławianie przez plemię i język nie są tylko ci, którzy mieszkają w Dalmacji, Ilirii, Istrii i Karpatach, ale także wiele innych największych i najpotężniejszych narodów: Bułgarzy, Rashany, Serbowie, Bośniacy, Chorwaci, Piatigorsk, czyli żyjący w 5 górach, Rosjanie, Podole, Moskale i Czerkasy, a także Pomorzanie i Wendy aż do rzeki Łaby, plemiona: łużyckie, kaszubskie, morawskie, polskie, litewskie, śląskie i czeskie.
Krótko mówiąc, język sławiański słychać od Morza Kaspijskiego do Saksonii, od Morza Adriatyckiego po Germańskie, a we wszystkich tych granicach żyje plemię sławiańskie.

Żyjący w Sarmacji Sławianie okazali się odważni, wojowniczy i zawsze chętni do sławy.
Pomponius Mela pisał, że ich wg pradawnego zwyczaju nigdy nie pozostawali w jednym miejscu, i zależnie od wygody pastwisk lub wrogów, kiedy byli ścigani lub byli stłoczeni, zmieniali swoje położenie i transportowali swój majątek, żyjąc stale w namiotach, wojowniczy, wolni i nieugięci.
Nawet w czasach Cezara Augusta, jak pisze Strabo, Venedi lub Sarmaci żyli razem z Trakami, a później podbili prawie całą Europę, większość Azji i Afryki.
Ponieważ jak pisze Aleksander Gvagnini w „Sarmacji”, jeśli przyjrzysz się uważnie temu sławiańskiemu plemieniu, niemożliwe jest znalezienie bardziej wojowniczego plemienia w historii.
Łatwo bowiem znosili zimno, mróz, upał i wszelkie inne trudności aby gloryfikować i uwieczniać swoje imię, i niewiele dbali o własne życie, odsłaniając je na tysiąc niebezpieczeństw, pozostali nieustraszeni.

Wojowniczy Sarmaci nigdy nie byli rządzeni przez Cesarstwo Rzymskie w przeszłości, co więcej, w czasie cesarza Maksymina, przekraczając Istres, najechali Ilirię, Panonię i Mezję i splądrowali wszystko, nie pozostawiając kamienia na kamieniu (wg Awentina ).
Wielokrotnie atakowali także rzymskie kohorty, powodując wiele problemów. 
Imperium Rzymskie zawsze powstrzymywało się od wojen z Sarmatami, wierząc, że jest wystarczające, aby odeprzeć ich od limesów, a porzucą wtedy swój gniew.
Vidukind Vagriysky, wraz z innymi autorami, opisał wojny, w których starożytni Sarmaci walczyli i czynami doskonale wytłumaczyli swoją legendę.
Wróćmy jednak do historii wszystkich Sławian, którzy w czasie pobytu w Sarmacji, przyjęli dla siebie to szczególne imię które znaczy „chwała”.
Nazwa pochodzi od Venedi – ludnego plemienia Sarmatów, jak to Alan Jordan zeznaje w swojej „Getice”. Pisze:

„Między nimi leży Dacia, która niczym korona jest osłonięta wysokimi Alpami. Na ich lewym zboczu skierowanym na północ, począwszy od górnego biegu Wisły, duża populacja Wendów (Vinidi) znajdowała się na rozległych przestrzeniach. 
Chociaż ich nazwy różnią się teraz w zależności od różnych szczepów i miejscowości, są one głównie nazywane Chwałami lub Ante. 
Slavy do Dniestru na wschodzie, a na północ do ujścia Wisły.
Anty, najsilniejsze z tych, którzy żyją w kierunku Morza Pontyjskiego, rozciągają się od Dniestru do Dniepru. Między tymi rzekami jest wiele dni drogi.”

Nieco dalej pisze:

„Wendy, pochodzą z tego samego rdzenia, są teraz znane trzema imionami: Wendy, Antes, Slavs; które, z Bożym przyzwoleniem za nasze grzechy, szerzą się wszędzie. „

Vidukind Dutch w II książce „Venedov” i Yeremey Russian w „Chronicles of Muscovy” piszą, że Sławianie, nawet podczas ich pobytu w Sarmacji, widząc, że w ciągłych wojnach toczonych z różnymi narodami, zawsze towarzyszyło im zwycięstwo, wzięli powyższą nazwa Slavów, pod którą później zgodnie z tym, co Brytyjczycy napisali, wyposażywszy potężną flotę na Morzu Weneckim, zaatakował Anglię, a będąc wysokiego bardzo wzrostu uważano ich za gigantów.

000a

Peter Suffried z Leovardiis mówi to samo w książce I, The Origins of Friezes:

„Wszyscy historycy, którzy pisali o historii Brytanii, zgodzili się, że Brutus, który nazwał Wielką Brytanię, dawniej nazywaną Albion, pod własnym nazwiskiem, wypędził gigantów z tej wyspy, nazywani Słowianami.”

Ci ostatni, jak widać z „Holenderskiej Kroniki”, wypędzeni z tych ziem i szukający nowej rezydencji, przybyli do brzegów Dolnej Saksonii, obecnie zwanej Fryzją, ale nie znaleźli nikogo, zstąpili na ziemię, ale wkrótce zostali zepchnięci na swoje okręty przez miejscowych, którzy niespodziewanie zaatakowali ich. Wsiedli na statki i poszli dalej na zachód, aż weszli do ujścia rzeki Mozy (Mosa) i zatrzymali się tam. Wkrótce niedaleko tego miejsca w pobliżu starożytnego Vlardinga wznieśli potężną cytadelę, nazywając ją Slavenburg. Stało się to za czasów izraelskiego króla Samuela na 900 lat przed przyjściem Chrystusa. Wszystkie sąsiadujące narody zgadzają się z tą „Historią Holandii”.

Nieco później ten sam Suffried kontynuuje:

„Wygnani Sławianie to byli Svevi. Po wydaleniu także Alanów, żyli na całej ziemi zamkniętej między rzekami Flevo i Svevo „. 

1slavs

A Johann Nauckler w pokoleniu XXXI wspomina, że ​​Sławianie byli właścicielami Anglii. 
Pisze, że Brutus wydalił Sławian z Anglii, reszta Sławian była na wschodzie w Sarmacji, śmiało i odważnie opór dała Alexandrowi Wielkiemu, który próbował pozbawić ich tego co mieli od niepamiętnych czasów czyli przyrodzonej wolności.
W następnej bitwie pokonali Menedemosa, dowódcę Aleksandra, i zniszczyli 2000 piechoty i 300 macedońskich jeźdźców. 
Quint Curtius przypisuje to Scytom, powtarzając zwykły błąd innych włoskich historyków, którzy, nie znając nazwiska żadnego z ludzi, jednak Johann Aventin w książce I on the Bavars wyraźnie pokazuje, że byli to Sławianie.

Pisze tak: „Przybyło do Aleksandra Wielkiego poselstwo ze wschodniej Germanii, których historycy nazywali Sarmatami i Scytami, a my Wenedami, a nazywają się obecnie Sławianie. Pokonawszy armię Aleksandra w bitwie, wysłali do niego 20 posłów. Po wpuszczeniu ich do namiotu zaproszono ich, by usiedli, i patrzyli na króla, prawdopodobnie przyzwyczajeni do oceny siły ducha na wysokości człowieka, niepozorny wygląd króla wydawał się zupełnie nie reagować na jego sławę. Scytowie, w przeciwieństwie do reszty barbarzyńców, mają umysł nie gruby i nie obcy kulturze. Mówi się, że mądrość jest również dostępna dla niektórych z nich, w jakim stopniu może być w plemieniu które nie rozstawało się z bronią. 
Tak więc, jak mówią, jeden z nich, najstarszy, powiedział:

„Jeśli bogowie chcieli, aby rozmiar twojego ciała był równy chciwości, nie zmieściłbyś się na całej ziemi. Jedną ręką dotknąłbyś wschodniego, drugą zachodniego Oceanu, i po osiągnięciu takich granic chciałbyś wiedzieć, gdzie jest centrum boskiego światła. Nawet chcesz tego, czego nie możesz uchwycić. Z Europy spieszysz się do Azji, z Azji do Europy, jeśli uda ci się podbić całą ludzkość, poprowadzisz wojnę z lasami, zwierzętami, śniegiem i rzekami. Czy nie wiesz, że duże drzewa rosną przez długi czas ale można je wyrwać z korzeniami w ciągu godziny? Głupiec to ten, kto patrzy na ich owoce, nie mierząc ich wzrostu. Spójrz, jakby próbując wspiąć się na szczyt, nie spadłeś wraz z gałęziami, za które mógłbyś złapać. Nawet lew czasami służy jako pokarm dla małych ptaków; rdza spożywa żelazo. Nie ma nic tak silnego, czemu nie zagroziłoby nawet małe niebezpieczeństwo ze strony słabej istoty. Gdzie mamy wrogość wobec ciebie? 
Nigdy nie postawiliśmy stopy na waszej ziemi. Czy wiesz, gdzie przyszedłeś? 
Nie jest właściwe, abyś znał nas, bo żyjemy wśród tak rozległych lasów. 

(skoro w lasach to musieli być Sławianie / Wenedowie / Vandale a nie Scyci którzy żyli na stepie, jest tu zamieszanie, raz pisze Scyci, za chwile niżej że pokonali Scytów – mój przypis)

Nie możemy nikomu służyć i nie chcemy dowodzić. Nasze dary są wam wysyłane, abyście znali Scytów: parę wołów, pług, strzały, włócznię i miskę. Używamy tego zarówno w komunikacji z przyjaciółmi, jak i przeciwko wrogom. Owoce uzyskane przez pracę byków, sprowadzamy do przyjaciół, razem z nimi wlewamy wino od bogów z kielicha. Ze strzałami trafiamy wrogów z daleka i z włóczni z ​​bliska. Więc pokonaliśmy króla Scytii, a następnie króla Medów, a także Persję. Przed nami była droga do Egiptu. Wy chwalicie się, że przybyliście tutaj, by ścigać zbójców, a ty sam okradasz wszystkie plemiona, do których się przyłączyliście. Zdobyłeś Lidię (Libię?), Soria (Syrię), okupowałeś Persję, Bactrian pod twoją władzą, chcesz udać się do Indii; do naszych owiec wyciągasz swoje chciwe i nienasycone ręce. Dlaczego potrzebujesz bogactwa, które tylko zwiększa twój głód? 
Byliście pierwsi spośród wszystkich, którzy doświadczyli go od sytości; im więcej masz, tym chętniej dążysz do tego, czego nie masz. Czy nie pamiętasz, jak długo byłeś zajęty Bactrianami (Bassi)? Sogdianie ponownie rozpoczęli wojnę. 
Twoja wojna rodzi się ze zwycięstw. I chociaż jesteś uważany za największego i najpotężniejszego, nikt jednak nie może tolerować obcego mistrza. Spróbuj iść do Tanu (Don), a przekonasz się, jak szeroko się rozprzestrzenia. Scytowie nigdy Cię nie wyprzedzą. Nasze ubóstwo będzie szybsze niż wasze wojska, niosąc ze sobą łupy skradzione z tak wielu narodów. Ale kiedy myślisz, że jesteśmy daleko, zobaczysz nas w swoim obozie. Równie szybko obaj ścigamy i uciekamy. 
Kochamy miejsca bardziej opuszczone i nieuprawiane niż miasta i obfite majątki. 
Dlatego trzymaj swoje szczęście mocno, może się wymknąć i nie możesz go trzymać wbrew swojej woli. Z biegiem czasu lepiej zrozumiesz zalety tą poradę niż teraz. 
Ułóż uzdę na swoim szczęściu, łatwiej sobie z tym poradzisz. 
Mówi się nam, że szczęście nie ma nóg, ale tylko ręce z piórami: rozciągające się dłonie, nie pozwalają dotykać piór. W końcu, jeśli jesteś bogiem, sam powinieneś zapewnić dobre uczynki śmiertelnika i nie odbierać im dobra. Jeśli jesteś mężczyzną, pamiętaj, że zawsze zostajesz z nimi. Najsilniejsza przyjaźń jest pomiędzy równymi, a tylko ci, którzy nie są mierzeni siłą, są uznawani za równych. Ci, których pokonałeś, nie wierzysz, że są twoimi przyjaciółmi, ponieważ nie może być przyjaźni między panem a niewolnikiem; prawa do wojny pozostają w czasie pokoju. Nie myśl, że Scytowie poświadczają swoją pozycję przysięgą: ich przysięgą jest utrzymywanie lojalności. Ten środek ostrożności jest zwyczajem Greków, którzy podpisują traktaty i miłość wzywają bogów. Ten, kto nie szanuje ludzi, zwodzi bogów. I nie potrzebujesz przyjaciela, w którego lojalność możesz wątpić. W nas na pewno znajdziesz strażników Azji i Europy. Dotykamy Baktrii, gdzie Tana (Don) ją oddziela, a poza Taną zamieszkujemy ziemię aż do Tracji; i mówi się, że Macedonia graniczy z trackimi wzgórzami i górami. ” 

Tak mówił barbarzyńca. Król, przecząc im, odpowiedział, że chce spróbować szczęścia, któremu kiedyś ufał, i skorzysta z rad tych, którzy namawiali go do tego, i aby nic nie robił bez namysłu.
Potem wraz ze swoją armią w bitwach ze wspomnianymi Sławianami, Aleksander poniósł znaczne straty, zadając drobne obrażenia wrogowi. 
Faktem jest, że Sławianie, widząc, że armia Aleksandra, wyposażona we wszelkiego rodzaju broń, zaczęła ich tłumić, podążając za ich zwyczajami, wycofali się w głąb Sarmacji.
To wojownicze plemię sławiańskie nigdy nie było w spoczynku. 
Dążąc do wielkich osiągnięć, postanowili opuścić stepy w Sarmacji. 

000
Wychodząc z niej podzielili się na 2 części.

{mój przypis – to idealnie pasuje do moje koncepcji czyli GETAE / GOCI / SCYCI (na południe od Dunaju)  i VENEDAE / VANDALE/SARMACI (na północ od Dunaju) }

Jedna z nich wyruszyła na północ i zajęła wybrzeże Bałtyku, jak pisze David Hitreus w Saksonii (III):

„Morze Bałtyckie zaczyna się od ujścia rzeki Trave, portu Lubeck i rozciąga się między Niemcami, Prusami, Inflantami, Rosją i naprzeciw. wybrzeże Danii, Gotlandii (Gothia) i Finlandii aż do Vyborg. Ludy, które Niemcy nazywają Vendami (Vuenden) to z pochodzenia Sławianie, a nasi Vandale zajmują całe wybrzeżu Bałtyku.” 

Johann Aventin (IV) mówi:

„Ziemie sąsiadujące z południowym brzegiem Morza Bałtyckiego są zamieszkiwane przez gwałtownych ludzi, a mianowicie Esta (Estów / Prusów – mój przypis) i inne plemiona sławiańskie”. 

Ptolemeusz (III, 5) pisze: „Liczne ludy Venedi zamieszkują większość Sarmacji w Zatoce Venedów.”

Porozmawiamy o tych Sławianach Venedach albo Wendach jeszcze później.

NIŻEJ JAKO BONUSIK TABELKA ZE SŁOWNICZKIEM KTÓRA JEST GDZIEŚ W POŁOWIE KSIĄŻKI, TU JEST ŁADNIE GRAFICZNIE I MOGŁEM SKOPIOWAĆ 😉

SŁOWNIK po użyciu translatora Google

Vandal Sławiański Rosyjski
Ruzie złapać róże
Stal krzesło tron
Vuich VIK wieczne, stulecie
Pechar Pehar miska
Cachel kotol kocioł
Culich Kulich miska
Kamora Komora pokój pokój
Klach Klak wapno
Babcia babcia babcia babcia
Ptach ptich ptak ptaka
Czetron cetrun kolor cytrynowy żółty
Klynoti Chodź nachylenie, mają tendencję do
Kuchas kuhac gotuj, gotuj
Safran ciafran szafran
szkarłat szkarłat Scarlat
Scoda scoda obrażenia, Škoda
Plamen Plamen płomień
Dvuaziuo duoiestuo dwa
Pflaster implastar łapa, gips
Ścieżka Pusty pustelnia
pika pika bracie
Praca praca praca, praca
Milikno mleko mleko
Okruzij Okręgi Jelita
Young Young młodzi młodzi
Volk Vuk wilk
Ciocia TETA ciotka
Kurvua Krwawy nieprzyzwoita kobieta
Strach Strach strach
Długopis Pero pióro
Dynia digna arbuz, melon
Plygo wtyczki światło
Pakole pachole kochanie
Czerzi Centire cztery
Piet jęk pięć
Korzen corien root
Razlog raslog powód
Colo Colo koło, koło
Łopata Łopata łopata
Ttah TMA ciemność
Tepli ciepły ciepły
Buty biecve wąż
Grom Grom grzmot
Prosach prosiak żebrak
Brod brod brod
Tuti tucchi krok
Mayti myti do mycia
Klatiti klatiti pociągnij w dół
Upuść Upuść drapać
Pithi Korba pić
Lagithi laditi szczekać
Kreta Kreta schronienie
Schergiti siati seya
Zalogi Równowaga zasadzka
Kości Kości kość
Tobole tobolaz torbę tobolety
Masdra mesgra jelita, jelita
chłopiec chłopiec walka
Hruscha Kruscha gruszka
Całkowicie gra słów pełny
Olobo olouo ołów, cyna
Lepsze liepsci piękniejszy, lepszy
Prut Prut pręt
Muy MI ja
Tisyrz tkanka tysiąc
Dyeliti dieliti udostępniać
Vuoliti wybierz do wyboru
Wołaj zaprosić zadzwonić
Teczouati Taczouati tańczyć
dol dol dol dol
Zhuchar zuchar cukier
Mincze minza jedna moneta
Miss mysc mysz
Leć Leć latać
Tanecz tanaz taniec
Truchy truhauo smutny
Saumar Crawler sterownik mchu
zagubiony pragnienie światło, mistrzostwo
grób grób grób, trumna
Smitti uśmiechnij się śmiać się
Vunach vnuch wnuk
Gnysti gnyesdo gniazdo
Sechyra sechyra topór
Wysłane usiądź usiąść
Teneta tonoti pułapka
Tenchny tanczący szczupła
Vuideti patrz zobaczyć
Vudovuecz vdovaz wdowa
Vuyno vyno wino
Vncza vncia jedna uncja
Desna Desna właściwa żywica
Mare Mare klacz
Krug Krug okrąg
Lisa zakładki łysy
Golubo Golub dove
Klicz Kgliuc klucz
Zumby zęby zęby
Potokh Stream przepływ
Kastan Costagn kasztan
Czysti czysty czysty
Koczka Koleś kot
Bull voglia będzie
Góra las góra
Vuasate vesati krawat, dzianina
Svuager suak bajanak
Lotter Lothar dobrze
Gladkhi gladKi gładki
Lechchy lachscij łatwe
Levu LAV lew
Libo gliubau Kocham cię
Buchvuize buchviza książka, list
Vvedro ciepło wiadro z pogodną pogodą
Ssilhan Lihan pełzanie
Mez Mac miecz
Mistrz Mestar mistrzyni
muł Mlyn młyn
Siostro Siostro siostro
Maluasy maluasia malvazia
Dyl Dil udostępnij
Pearl perła perła, perła
Pavu Peacock pawie, pawie
Miedź Miedź miedź
Artykuły Artykuły wstać, aby wstać
Mogu mogu Mogę
Stuol stuol tabela
Suuynie sugna świnia
Tele łydka cielę, łydka
Ziena Kobieta żona
Chvaly huala pochwała
Kila Kila przepuklina, kil
Zima zima mroźna zima
Śledź sliedouati śledzić
Piti piti pytaj, tortury
Matiti słodzić walczyć
Grzmot Posypać wyostrzyć, zdewaluować
Chcesz htiti Chcę
Snych Snig śnieg
Novuy Nouy nowy
Nagy Nago nagi
Vuoda woda woda
Ztrewiewicz trzcina buty, szaszłyki
Dar Dar prezent
Klap hlap niewolnik
Słodko żebrać pływać
Praczovuati prazouati weź dzieci
Splash pluskać tańczyć
Mark up drukuj Tłumię
Koblach Kłobuck czapka, kaptur
Ogon Platon okładki
Postdye usłyszy po
Zapytaj mnie zapytaj zapytać
Ty umierasz misje dziób
Cadou Kuda bagażnik ogonowy
Boditi kości popping
Schornia scorgne buty
Vualiti vuagliati grać
Usiadł Siodło siedzenie
Miasto siati seya
Vuiter vietar wiatr
Oferta ubóstwo kłopoty
Placz kwadratowy obszar
Kuchinie kuhinia w kuchni
Lyd Gliudi ludzie
Mus muza mąż
Poczvuati wiedzieć do odpoczynku
Svuanti Świeci St.
Wielkanoc pasty pasterz
Tribuch tarbuch brzuszne macicy
Sobota Sobota Sobota
Pot nieprzejrzysty skłonny
Powód Powód powód
Dum do domu dom
przeciąganie przeciąganie niski las
Pochoy pochoy pokój
Navucho nauchyer ster
Truba tubgua tuba
Navavu statek czynsze

SŁOWNIK bez użycia translatora Google

РЕЧНИК

вандал славянски руски
Ruzie уловка рози
Stal стол трон
Vuich ВИК вечен, век
Pechar Пехар купа
Cachel cotol котел
Culich Kulich купа
Kamora Камара стая стая
Klach Klak вар
Баба баба баба баба
Ptach ptich птица птица
Czetron cetrun лимоненожълт цвят
Klynoti Klonuti наклон, са склонни да
Kuchas kuhac готвя, готвя
Safran ciafran шафран
ален ален Scarlat
Scoda scoda вреда, Шкода
Пламен Пламен пламъкът
Dvuaziuo duoiestuo две
Pflaster implastar лапа, гипс
Пъст Пусто ермитаж
пикльо пикльо брат
Работа работа работа, работа
Milikno mlieko мляко
Okruzij Kruzy вътрешностите
Mlady Млад млади млади
Volk Вук вълкът
Teta TETA леля
Kurvua Кърва неприлична жена
Strach Страх страхът
Pero Перо перо
Dynia digna диня, пъпеш
Plygo pluchia светлина
Pakole pachole бебе
Czerzi Цетири четири
Piet галя пет
Korzen korien корена
Разлог raslog причината
Коло Коло колело, колело
Lopata Lopata лопата
Ттах ТМА тъмнина
Tepli топло топло
Boty biecve маркуч
Grom Grom гръм
Prosach prosiak просяк
Брод брод брод
Тути tucchi стъпало
Mayti myti да се измие
Klatiti klatiti дръпнете надолу
Dropati darpati да се надраска
Pithi Пити да пиеш
Lagithi laiati да лае
Крити Крити приют
Schergiti siati сея
Zalogi zaloghi засада
Кост Кост костта
Tobole tobolaz торба tobolets
Masdra mesgra червата, червата
момче момче борбата
Hruscha Kruscha круша
Plin игра на думи пълен
Olobo olouo олово, калай
Lepsi liepsci по-красив, по-добър
Прут Прут прът
Muy МВР мой
Tisyrz tissuchia хиляда
Dyeliti dieliti да споделяте
Vuoliti volieti да изберат
Zvuati zvati да се обадя
Teczouati Taczouati да танцуваш
дол дол долина дол
Zhuchar zuchar захар
Mincze minza една монета
Мис mysc мишката
Муха Муха муха
Tanecz tanaz танц
Truhy truhauo тъжен
Saumar Крамар мъх шофьор
загубен suetlost светлина, господарство
гроб гроб гроб, ковчег
Smitti smiati да се смея
Vunach vnuch внук
Gnysti gnyesdo гнездо
Sechyra sechyra полюсната брадва
Sediate sedieti да седне
Teneta tonoti клопка
Tenchny tanchy тънък
Vuideti vidieti да видиш
Vudovuecz vdovaz вдовец
Vuyno vyno виното
Vncza vncia един унция
Десна Десна дясна смола
Kobyla Kobyla кобила
Круг Круг кръг
Lisy plisy плешив
Golubo Golub гълъб
Klicz Kgliuc ключът
Zumby zuby зъби
Potokh Поток потока
Kastan costagn кестен
Czysti cisti чист
Koczka Мачка котката
Vule voglia ще
Hora гора планината
Vuasate vesati вратовръзка, плетени
Svuager suak баджанак
Лотер Лотар добре
Gladkhi gladKi гладък
Lechchy lachscij лесно
Леву LAV лъвът
Либо gliubau обичам
Buchvuize buchviza книга, писмо
Vvedro vedro ясно време, кофа
Ssilhan lihan кривоглед
Mez Mac мечът
Mistr mestar майсторски учител
муле Млин мелницата
Сестра Сестра сестра
Maluasy maluasia малвазия
Dyl Dil дял
Perla перла перла, перла
Pavu Паун паун, паун
Мед Мед мед
Стати Стати да се изправи, за да стане
Mogu mogu Аз мога
Stuol stuol таблицата
Suuynie suigna прасе
Tele теле теле, теле
Ziena Zena съпругата
Chvaly huala възхвала
Kila Kila херния, кила
Zima зима студена зима
Sledovuati sliedouati да следват
Pitati pitati питайте, измъчвайте
Matiti mlatiti бия
Strossati strossati заточват, омаловажавам
Chtiti htiti искам да
Snych snig снега
Novuy Nouy нов
Наги Наго гол
Vuoda вода вода
Ztrevuicz zrevic обувки, шишчета
Дар Дар подарък
Klap hlap роб
Plauiti plauiti да плуваш
Praczovuati prazouati вземете деца
Plesati plesati да танцуваш
Tlaiziti tlaciti потискам
Koblach Klobuck шапка, качулка
Plachta Платон кавър дъски
Postdye poslye след
Prositi prositi да попитам
Miziati misciati пикая
Кадъ Kuda опашката багажника
Boditi bosti пукане
Schornia scorgne ботуши
Vualiti vuagliati да играеш
Sedil Sedlo седалката
Сити siati сея
Vuiter vietar вятъра
Bieda bieda беда
Placz площад област
Kuchinie kuhinia в кухнята
Lyd Gliudi хората
Mus муза съпруг
Poczvuati pociuati за почивка
Svuanti Свети Св.
Pasti пасти овчар
Tribuch tarbuch коремната утроба
Собота Събота събота
Opuchh opach наклонен
Rozum Разум причина
Dum дом къщата
влача влача ниска гора
Pochoy pochoy мир
Navuchyer nauchyer кормчия
Truba trubgua тръба
Navavu navo наеми

KONIEC CZĘŚCI 1, CIĄG DALSZY NASTĄPI…

 

Kamil Vandal

4.02.2019

Wrzucę wszystkie przekłady które mam w PDF, korzystałem z linku 2 a tabelka ze słowniczkiem jest z linku nr 4

1) Info i rosyjski pdf z 2010
http://tvoyhram.ru/stati/st96.html

2) Ten sam rosyjski pdf ale z translatorem, główne moje źródło 
http://tvoyhram.ru/stati/st96str1.html

3) Chowacki pdf, Zagrzeb 1999 – można przełączyć na maszynopis i mamy translator
https://archive.org/details/KraljevstvoSlavenaMavroOrbini

4) Rosyjski albo bułgarski pdf
http://ailback.ru/19_96557_gromkie-zayavleniya-mavro-orbini-raznesshie-v-puh-i-prah-traditsionnuyu-istoriyu-srednih-vekov-i-segodnya-prodolzhayut-shokirovat-vidavshih-vidi-istorikov.html

5) Wydanie elektroniczne Belgrad 2016  a więc język serbski
https://www.ivantic.info/Ostale_knjiige/istorija/Orbini_Kraljevstvo%20Slovena.pdf

6) Wersja elektroniczna z roku 1722 rosyjska
https://dlib.rsl.ru/viewer/01003341482#?page=1

7) Lista źródeł Orbiniego, wyżej też podałem
http://chronologia.org/en/seven5/annex1.html

8) BELGRAD 1968
http://www.macedoniantruth.org/wp-content/uploads/2009/04/Mavro_Orbin-Kraljevstvo_Slovena.pdf

9) Tu tez BELGRAD 1968 ale inny
https://istorijabl.weebly.com/uploads/9/8/3/5/9835868/mavro_orbini_kraljevstvo_slavena.pdf

9) PDF książki PRIBOJEVICA 71 stron
https://ia802303.us.archive.org/3/items/VinkoPribojeviAndTheGloryOfTheSlavs/pribojevic_thesis.pdf

10) Wersja książki Pribojevica z przełączaniem stron, można skorzystać z opcji „pełny tekst” pod książką po prawej stronie i mamy maszynopis z translatorem
https://archive.org/details/VinkoPribojeviAndTheGloryOfTheSlavs

 

 

 

2 myśli na temat “CZYTAMY „KRÓLESTWO SŁAWIAN” MAVRO ORBINIEGO część 1 – geneza powstania i wybrane fragmenty książki

    1. staram się jak mogę, teraz Orbini odpocznie i będą inne ciekawe tematy ale chciałbym raz na tydzień puszczać kolejną część, jednak bez pośpiechu bo lubie mieć posty dopracowane tak żebym i ja był zadowolony i odbiorcy, zamieszał mocno, mi sie ta książka bardzo podoba a jeszcze całej nie przeczytałem

      Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.